Budget: $26; Total spent: $25.65
One dozen eggs, $2.69
Two litres of two per cent milk, $2.35
Yogurt, 750 millilitres, $2.49
One baguette, $1.59
Two bananas, $0.64
Three apples, $0.72
Seven oranges, $2.76
One onion, $0.50
One zucchini, $0.90
Three carrots, $0.51
One large sweet potato, $1.10
One can of corn, $1.00
One can of peas and carrots, $1.00
One can of tomatoes, $1.33
Dried white navy beans, 1.5 cups, $0.79
Dried brown rice, 1.75 cups, $1.09
Dried green lentils, two cups, $1.52
Dried pasta, 900 grams, $1.95
Grated cheddar powder, 30 grams, $0.72