It's an old saying and Go Big! is the order of the British Columbia Northern Exhibition this year, in its 102nd year.
The fair in Prince George has expanded its gates to accommodate something for everyone.
There's logger sports, a wild west town, the midway where thrills and games of chance abound. There's Heritage Lane to honour the local history, as well as many equestrian events, including heavy horse pull and gymkhana. There's a community stage where a long list of locals will showcase their talent throughout each day.
There's a food court and a brand new addition to the fair is the Northern Taste Challenge, where guests will find celebrity chef Bob Blumer hosting the professional and amateur chef's challenge for the foodies of Prince George to enjoy.
Ron Perlman, best known as Hellboy and Clay Morrow from Sons of Anarchy, will make an appearance at the BCNE on Aug. 9.
There's the traditional events like the pig and duck races, logger sports, and, of course there's a full food court, as well as cotton candy, mini doughnuts and candy apples.
Every day at the fair admission gates are open from 10 a.m. to 11:30 p.m., the 4-H livestock area will be open 10 a.m. to 10 p.m., Pig and Duck racing at 11:00 a.m., 3:00 p.m. and 7:00 p.m. every day in Heritage Lane, the Kin Centres are open from 10 a.m. to 9 p.m. while the food court is open from 10 a.m. to midnight, and the midway will open from 11 a.m. to midnight while the saloon will be open from 11 a.m. to midnight as well.
Here are the full daily schedules so you can plan your day.
For the first time at the fair, the British Columbia Northern Exhibition will host the Northern Taste Market where professional and amateur culinary skills are put to the test under the watchful eye of celebrity chef Bob Blumer.
Here is the schedule of events not to be missed:
All events take place in the Kin 2 arena.
Thursday, August 7
11:00 a.m. to noonMan vs Can with Bob Blumer
1:00 to 2:00 p.m.Chef vs Chef Amateur Round 1
Suzanne Starett vs Heidi Johns
Hosted by Bob Blumer
4:00 to 5:00 p.m.Chef vs Chef Amateur Round 2
Tamara Kobylka vs Kate Ames
Hosted by Bob Blumer
Friday, August 8
11:00 a.m. to noon Glutton Triathlon with Bob Blumer
1:00 to 2:00 p.m.Chef vs Chef Pros Round 1
Ryan Cyre (White Goose Bistro)
vs Marc Kraima (North 54)
Hosted by Bob Blumer
4:00 to 5:00 p.m.Chef vs Chef Pros Round 2
Chris Angus (Twisted Cork)
vs Rosina Turner (Papa Yianni's)
Hosted by Bob Blumer
Saturday, August 9
11:00 to noonChef vs Chef Pros Round 3
Cindy Klassen (Bites of Bliss)
vs Wilma Cragg (Ramada Hotel)
Hosted by Bob Blumer
2:00 to 3:00 p.m.Chef vs Chef Amateur finals
Hosted by Bob Blumer
4:30 to 5:30 p.m.Chef vs Chef Pros
Hosted by Bob Blumer
Sunday, August 10
10:30 a.m.Brunch demo with Bob Blumer
noon to 1:00 p.m.Chef vs Chef Pros Semifinals
Hosted by Bob Blumer
3:00 to 4:00 p.m.Chef vs Chef Pros Finals
Hosted by Bob Blumer
Community Stage schedule:
Thursday, August 7
11:00 to 11:30 a.m.Vanessa Wittstruck
11:45 a.m. to 12:45 p.m.Scott LaPointe
1:00 to 1:40 p.m.Acoustics Anonymous
2:00 to 2:40 p.m.Black Spruce Bog
3:00 to 3:40Rosina & the Big Guns
Friday, August 8
11:00 to 11:30 a.m. Scott LaPointe
11:45 a.m. to 12:45 p.m.Dance Your Heart Out
1:00 to 1:40 p.m.Brooklyn Derkson
2:00 to 2:40 p.m.The Statistics
3:00 to 3:40 p.m.Paige and the Gasoline Experience
Saturday, August 9
11:00 to 11:30 a.m. Bollywood Dancers
11:45 a.m. to 12:45 p.m.Rosina & the Big Guns
1:00 to 1:40 p.m.Saray Davys
2:00 to 2:40 p.m.Funk Yeah
3:00 to 3:40 p.m.Kim Warren
Sunday, August 10
11:00 to 11:30 a.m. Sean Wood
1:00 to 1:40 p.m.Splash 'n' Boots
2:00 to 2:40 p.m.Raqqaset Al Qamar Eastern Dance
3:00 to 3:40 p.m.Splash 'n' Boots
5:00 to 5:30 p.m.Triforce
BCNE Livestock Program
Thursday, August 7
9:00 to 10:00 a.m. 4-H Goat 4-H Barn
10:00 am - 12:00 p.m. 4-H Horse Equitation at the Agriplex
10:00 a.m. - 11:00 a.m. 4-H Poultry judging at the 4-H Barn
11:00 a.m. - 2:00 p.m. 4-H Junior Rabbit Showmanship at the 4-H Barn
2:00 to 4:00 p.m. 4-H Beef Showmanship & Market Classes at the Agriplex
3:00 p.m. 4-H Senior Rabbit Showmanship at the4-H Barn
5:00 to 7:00 p.m. 4-H Dog at the 4-H Barn
5:00 p.m. BCNE Opening Ceremonies at the front gates
7:00 p.m. Directors Welcome Reception at the CN Centre Atrium
5:00 to 6:00 p.m. Barrel Racing Slack at the Agriplex
7:00 p.m. $5,000 added Barrel Race Slack at the Agriplex
8:00 p.m. 4-H Fun Activities
Friday, August 8
9:00 a.m. Team Penning - Sanctioned Round Up at arena
9 to 11 a.m. 4-H Horse Showmanship at the Agriplex
11:00 a.m. to 2:00 p.m. 4-H Sheep at the 4-H Barn
noon to 7 p.m. $5,000 Barrel Racing at the Agriplex
2 to 5 p.m. 4-H Swine Show at the 4-H Barn
8:00 p.m. Draft Horse Pull at the Agriplex
8:00 p.m. Barn Duty finishes & 4-H Fun Activities
Saturday, August 9
noon to 7:00 p.m. Barrel Racing at the Agriplex
9:00 a.m. Sanctioned Team Penning at the Round Up Arena
10:00 a.m. Draft Horse: Team Log Skid at the Outdoor Arena
Draft Horse: Gamblers Choice
Draft Horse: Jr. Class
noon to 3:00 p.m. 4-H Trail in Hand at the Outdoor Arena
Trail Open
10:30 a.m. Open Rabbit/Cavy at the 4-H Barn
3 to 5:00 p.m. 4-H Open House at the 4-H Office
6:00 p.m. 4-H Auction at the 4-H Barn
8:00 to 10:00 p.m. Draft Horse Pull at the Agriplex
8:00 p.m. 4-H Barn Duty finishes & 4-H Fun Activities
8:00 p.m.Saturday Night Stetson Stomp at Kin III
Sunday, August 10
9:00 a.m. Sanctioned Team Penning at the Round Up Arena
11:00 a.m. Gymkhana at the Outdoor Arena
11:00 a.m. to 1:00 p.m. Draft Horse Pull at the Agriplex
3:00 p.m. Top Dog Agility Show at the Agriplex
5:00 p.m. Awards - 100th Birthday Celebration at the 4-H Barn